دندانپزشکی ارتودنسی چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

برای درک اهمیت یک متخصص در یک زمینه خاص، بسیار مهم است که خود را با ماهیت تخصص آنها آشنا کنیم. اگر به دنبال درمان ارتودنسی دندان هستید، بهتر است با درک مفهوم ارتودنسی دندان و کسب دانش کافی در مورد هدف و مزایای آن شروع کنید.

ارتودنسی دندان یک رشته مهم در دندانپزشکی است که بر اصلاح ناهنجاری ها در ساختار دندان و فک و همچنین رسیدگی به بی نظمی ها و ناهماهنگی دندان ها تمرکز دارد. این رشته از طیف وسیعی از ابزارها، تکنیک‌ها و پروتکل‌های درمانی با هدف اصلی ارتقای موقعیت، جذابیت‌های زیبایی شناختی و عملکرد دندان‌ها و فک‌ها استفاده می‌کند که در نهایت منجر به بهبود کیفیت زندگی می‌شود.

متخصص ارتودنسی کیست؟

متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست به فردی گفته می شود که پس از گذراندن دوره عمومی دندانپزشکی، سه سال آموزش تخصصی ارتودنسی دندان را شامل جنبه های نظری و بالینی در دانشگاه می گذراند. مسئولیت های اولیه چنین متخصصی شامل پیشگیری، تشخیص و درمان ناهنجاری های دهان، دندان و صورت است. در حالی که متخصصان ارتودنسی معمولاً به دلیل نقششان در تراز کردن دندان‌ها و اصلاح ناهماهنگی شناخته می‌شوند، تخصص آنها در رسیدگی به مسائل ناشی از نامرتبی دندان‌ها، عادات دوران کودکی مانند مکیدن انگشت و حتی اشکال خاصی از آپنه خواب گسترش می‌یابد.

مشکلات قابل اصلاح توسط متخصص ارتودنسی 

متخصص ارتودنسی در حل مشکلات مهمی که در مجموع به آن مال اکلوژن گفته می شود فعالیت می کند، از جمله:

 • اوربایت (بیرون زدگی فک بالا روی فک پایین)
 • آندربایت (فک پایین فراتر از فک بالا امتداد می یابد)
 • اپن بایت (فاصله بین دندان های بالا و پایین در هنگام بسته شدن دهان)
 • کراس بایت (ناهمترازی در یک یا هر دو طرف فک)
 • اورجت یا دیپ بایت (اوربایت بیش از حد)
 • شلوغی، فاصله بین دندان ها، اختلاف طول دندان ها
 • دندان های نهفته (معمولاً دندان نیش و عقل)
 • کمک به درمان شکاف کام و شکاف لب

رویکرد یک متخصص ارتودنسی

مشاوره، ارزیابی و تشخیص اولیه: به طور معمول، افراد از طریق دندانپزشک عمومی خود به دنبال یک متخصص ارتودنسی ماهر می گردند که نامرتبی دندان ها را شناسایی می کند. از طرف دیگر، می توان مستقیماً با متخصص ارتودنسی مشورت کرد. متخصص ارتودنسی ارزیابی انجام می دهد، وضعیت دندان ها و فک را مشاهده می کند و با استفاده از اشعه ایکس و عکس تشخیص را تایید می کند.

تشخیص و درمان تخصصی: برای تایید تشخیص، اشعه ایکس و تصاویر برای تدوین برنامه های درمانی دقیق، از جمله مدت زمان و روش ها، اخذ می گردد. توضیحات مفصل در مورد جزئیات درمان، مانند مدت زمان، هزینه، و روش ها، در این مرحله ارائه می شود.

تنظیمات و نظارت دوره ای: پس از شروع روش های ارتودنسی، ممکن است بریس ها نصب شوند و بیمار باید در جلسات منظم، اغلب ماهانه، شرکت کند. این جلسات شامل ارزیابی پیشرفت، تنظیم بریس ها و نظارت کلی درمان است.

روش های ارتودنسی مورد استفاده ارتودنتیست

 ارتودنتیست ها از روش های مختلفی برای دستیابی به موقعیت ایده آل دندان و فک استفاده می کنند که به طور کلی به عنوان ارتودنسی ثابت و متحرک طبقه بندی می شوند. دستگاه های رایج عبارتند از:

ارتودنسی ثابت:

 • بریس های فلزی معمولی
 • بریس دیمون (ارتودنسی دیمون)
 • بریس های لینگوال (ارتودنسی لینگوال یا پشت دندان)
 • براکت های سرامیکی (براکت ها و سیم های شفاف)

 ارتودنسی متحرک:

صفحات شفاف ارتودنسی (به عنوان مثال، اینویزیلاین یا سایر الاینرهای متحرک)

تفاوت ارتودنتیست با دندانپزشک عمومی

دندانپزشکی عمومی شامل مراقبت های بهداشتی دهان و دندان، رسیدگی به مسائل مربوط به دندان ها، لثه ها، دهان و فک است.دندانپزشکان طیف گسترده ای از مشکلات را مدیریت می کنند، از جمله حفره ها، بیماری های لثه مانند التهاب لثه، و جراحی های جزئی دهان. متخصصین ارتودنسی هم در دندانپزشکی عمومی و هم در زمینه تخصصی ارتودنسی تخصص دارند که مستلزم اصلاح ناهنجاری های دندان، فک و صورت است.

در حالی که همه ارتودنتیست ها دندانپزشک عمومی هستند، همه دندانپزشکان ارتودنتیست نیستند. دوره آموزشی گسترده برای متخصصین ارتودنسی شامل 9 تا 10 سال است، در حالی که دندانپزشکان عمومی 6 سال آموزش عالی را می گذرانند.

انتخاب یک متخصص ارتودنسی مناسب

انتخاب یک متخصص ارتودنسی ماهر نباید کار سختی باشد. چند فاکتور و معیار اساسی می تواند فرآیند را ساده کند. معیارهای مهم شامل تخصص، تجربه و حرفه ای بودن ارتودنتیست در محیط کار آنها مشهود است. البته ترجیحات فردی ممکن است بر معیارهای دیگر تأثیر بگذارد. می توانید از روش هایی مانند مشاوره با دوستان یا آشنایان،مشاوره با دندانپزشک عمومی خود و جستجوی اینترنتی جهت انتخاب ارتودنتیست خود استفاده کنید.

هنگام انتخاب یک متخصص ارتودنسی، عواملی مانند تجربه، مجموعه مهارت، تحصیلات و گواهینامه ها را ارزیابی کنید. از آشنایی با تجهیزات پزشکی پیشرفته و روش های درمانی معاصر اطمینان پیدا کنید.در نهایت، یک متخصص ارتودنسی با تجربه، مهارت و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا را در اولویت قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.