درمان ارتودنسی با الاینرهای شفاف

 Invisalign نامی تجاری الاینر شفاف بود که تبدیل به یک نام عمومی شده است. مثل Kleenex با این که چندین شرکت الاینر شفاف تولید می‌کنند ولی این نام برای تولید آن معروف شده است. الاینرها یکی از چندین پیشرفت‌های فناورانه هستند که باعث می‌شوند درمان ارتودنسی کمتر جلب توجه کرده و متخصصان ارتودنسی با استفاده از آن‌ها دندان‌ها و فک‌ها را ردیف کرده و یک لبخند زیبا پدید می‌آورند.

الاینر ارتودنسی چگونه دندان‌ها را ردیف می‌کند

الاینرها هم مثل بریس‌های معمولی برای جابجایی اندک دندان‌ها در طول زمان طراحی شده‌اند. پیش از شروع درمان، دندانپزشک بیمار را معاینه کرده و اطلاعات لازم برای ارتودنسی، مثل عکس‌های رادیوگرافی، تصاویر و یا اسکن‌های دیجیتال دندان‌ها را تهیه می‌نماید. ارتودنتیست با استفاده از این اطلاعات به تشخیص رسیده و با نرم افزار لبخند فرد و پروسه‌ی درمان را طرح ریزی می‌کند. طرح ریزی ارتودنسی در مورد این است که کدام دندان‌ها در کدام جهت حرکت کنند تا در موقعیت صحیح خود قرار بگیرند. به یاد داشته باشید که این درمورد تمامی دندان‌هاست، نه فقط دندان‌هایی که با لبخند زدن دیده می‌شوند. هدف ارتودنسی “جویدن” سالم است به طوری که دندان‌های بالایی و پایینی کاملا با هم چفت شوند. جابجا کردن دندان پروسه بیولوژیک پیچیده‌ای است و از آغاز تا پایان کار باید تحت نظارت متخصص ارتودنسی پیش برود. در اکثر مواقع ویزیت ارتودنسی هر 6 تا 10 هفته یک بار نیاز است.

با در نظر داشتن هدف نهایی، یک سری الاینر پلاستیکی با استفاده از قالب یا اسکن‌های دیجیتال اولیه به عنوان نقطه آغاز ساخته می‌شود. الاینر ماکت پلاستیکی دندان‌های شما است. سوار کردن آن‌ها بر روی دندان‌ها فشار ظریفی وارد می‌کند که به آرامی باعث تغییر وضعیت دندان‌ها خواهد شد. توصیه می‌شود الاینر 22 ساعت از شبانه روز یا به مدت زمانی که دندانپزشک توصیه کرده پوشیده شود. هر یک از الاینرها به مدت یک یا دو هفته استفاده شده و سپس تعویض می‌گردد. با گذشت زمان دندان‌ها به موقعیت‌های ایده ال خود می‌رسند. تعداد کل الاینرهای مورد استفاده به نیازهای فرد بستگی دارد. مثل بریس‌های معمولی، پس از این که دندان‌ها با الاینر ردیف شدند باید برای مدتی از ریتینر استفاده گردد.

مزایا و معایب استفاده از الاینر

علاوه بر شفاف و نامرئی بودن، بسیاری از افراد از این که می‌تواند الاینرها را خارج و دوباره در جای خود قرار داد، خوششان می‌آید. هنگام غذا خوردن، مسواک و نخ دندان زدن و صحبت‌کردن در اجتماعات می‌توان به مدت کوتاهی الاینرها را درآورد.

ممکن است الاینر برای همه و تمامی مشکلات ارتودنسی مناسب نباشد. بعضی‌ها مجبورند از بریس استفاده کنند.

همراه با الاینر شفاف قطعاتی به رنگ دندان به دندان‌ها وصل می‌شود تا الاینرها بتوانند روی آن‌ها سوار شوند. این اتصالات پس از تکمیل درمان ارتودنسی برداشته خواهند شد.

وقتی الاینر روی دندان‌ها قرار دارد باید مراقب نوشیدنی‌های مصرفی بود. در واقع به غیر آب خوردنی هیچ نوشیدنی دیگری مجاز نیست. مایع نوشیدنی در خلال الاینرها نفوذ کرده و همان جا خواهد می‌ماند. این کار منجر به رنگ گرفتن الاینر و دندان‌ها شده و اگر نوشیدنی حاوی قند و/یا اسید باشد (مثلا نوشابه یا آبمیوه) موجب پوسیدگی دندان می‌شود. پس طی این مدت باید از مصرف نوشابه، آب طعم‌دار، آبمیوه و نوشیدنی‌های انرژی زا اجتناب کرد. حتی بعضی از آب معدنی ها هم اسید دارند! پس فقط آب شیر را بخورید.

در صورت مصرف چیز قندی یا اسیدی در زمانی که الاینر را درآورده‌اید، قبل از این که آن‌ها را دوباره سر جای خود قرار دهید خوب مسواک بزنید. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

این که می‌توان الاینر را درآورد می‌تواند برای بعضی‌ها وسوسه انگیز باشد. الاینر بدون این که داخل دهان باشد کار نخواهد کرد! بیرون دهان شاید گم شده یا کج شوند. سعی کنید به داشتن الاینر داخل دهان عادت کرده و پس از بیرون آوردن آن‌ها را داخل جعبه مخصوص خود قرار دهید. الاینر را داخل جیب، کیف یا دستمال نگذارید. الاینر نباید در دسترس حیوانات خانگی قرار داده شود.

اگر الاینر گم یا خراب شد فوراً به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

آیا الاینر شفاف انتخاب مناسبی برای شما است

بهترین راه پاسخ به این پرسش مشاوره با یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی مجرب است.

چون ارتودنتیست تحصیلات و آشنایی کامل با انواع مختلف اپلیانس‌ها (تجهیزات جابجاکننده دندان و فک) دارد، می‌تواند با دانش خود بهترین وسیله را مناسب با هدف درمانی خاص شما در اختیارتان قرار دهد. بسیاری از دندانپزشکان مشاوره‌های رایگان یا با هزینه بسیار اندک و شرایط قسط‌بندی برای انجام کارهای ارتودنسی ارائه می‌دهند.

به شخص حرفه‌ای که وقت و زندگی خود را وقف ساختن یک لبخند سالم و زیبا برای شما کرده است اعتماد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.