تفاوت بین بریس سرامیکی و بریس معمولی دندان چیست؟

بریس سرامیکی با بریس فلزی معمولی چه فرقی دارد؟ مشخصات هر کدام چیست و کدامیک برای شما بهتر است؟

بریس‌های سرامیکی گزینه های جایگزین پر کاربردی برای بریس‌های فلزی معمولی هستند. بریس‌های سرامیکی مثل بریس‌های فلزی توسط متخصصان ارتودنسی برای کمک به ردیف کردن دندان‌ها استفاده می‌شوند. اما آیا بریس سرامیکی بهتر از بریس فلزی است؟ یا جایگزین ارزان‌تر آن می‌باشد؟ پاسخ به این سؤالات کمی پیچیده‌تر از چیزی است که شاید فکرش را بکنید.

پس موقع انتخاب بین بریس سرامیکی یا بریس فلزی بهتر است در مورد سؤالات زیر فکر کنید:

آیا به این که بریس دندانی شما چقدر قابل مشاهده خواهد بود اهمیت می‌دهید؟

بریس‌های معمولی فلزی هنگام لبخند زدن، خندیدن یا حرف زدن شدیداً نمایان می‌شوند. این اتفاق بعضی افراد را در مورد ظاهر خودشان نگران می‌کند. این مسئله وقتی پر رنگ تر می‌شود که واقعه‌ای مثل یک عروسی یا مصاحبه‌ی کاری در پیش رو باشد. بریس‌های سرامیکی کمتر نمایان هستند و از این نظر جایگزین بسیار خوبی برای بریس‌های فلزی می‌باشند. البته بریس‌های نوع دیگری هم به غیر از این دو وجود دارد.

بریس‌های سرامیکی براکت‌هایی از جنس سرامیک، چینی یا در برخی موارد پلاستیکی دارند. این براکت‌ها می‌تواند شفاف بوده یا به هر رنگ دیگری باشد که به دندان‌های شما بیاید. به همین دلیل در ترکیب با دندان‌های شما بریس‌های سرامیکی بسیار بهتر از بریس‌های فلزی دیده می‌شوند. افرادی که دندان‌های سفیدتری دارند، براکت‌های شفاف برایشان مناسب‌تر است، اما اگر دندان شما تیره‌تر است بریس سرامیکی به رنگ دندان گزینه‌ی متناسب‌تری خواهد بود.

قبلاً این طور بود که فقط قسمت براکت بریس‌های ارتودنسی سرامیکی بودند و قسمت سیمی ارتودنسی از جنس فلز بود. این روزها اما سیم‌های ارتودنسی شفاف نیز به بازار آمده که بریس‌های دندانی را نامرئی‌تر از قبل می‌کند.

بریس‌های سرامیکی چقدر فعال هستند؟

بریس‌های فلزی به دوام و ماندگاری خود مشهور هستند. در حالی که بریس دندان سرامیکی شکننده هستند و از ماده‌ی دیگری ساخته می‌شوند. بر خلاف فلز، سرامیک می‌تواند ترک بخورد یا بشکند. بنابراین اگر شما در یک رشته ورزشی مشغول به فعالیت هستید یا کاری دارید که با دهان یا فک شما تماس دارد بهتر است برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی از همان اول بریس دندان فلزی یا معمولی را انتخاب کنید.

آیا دهان شما حساس است؟

بعضی از افراد اظهار می‌دارند که بریس دندان سرامیکی از داخل لب‌هایشان را تحریک می‌کند. این مسئله شاید به خاطر برخورد ماده سرامیکی با دهان یا بزرگ‌تر بودن براکت‌های سرامیکی دندان نسبت به براکت های معمولی باشد. البته چنین مواردی نادر است و فقط کسانی که دهان حساسی دارند باید به آن توجه نمایند.

ردیف شدن دندان های شما به چه میزان نیروی ارتودنسی نیاز دارد؟

بریس دندان معمولی فشار بیشتری را نسبت به بریس‌های سرامیکی جدید تحمل می‌کند. بنابراین برای اعمال ارتودنسی شدید بریس‌های فلزی پیشنهاد می‌شوند. همچنین برای تصحیح قرارگیری دندان‌ها با بریس‌های سرامیکی به مدت زمان بیشتری وقت نیاز است؛ چون مقدار تصحیح آن‌ها کمتر از بریس‌های معمولی است.

شایان ذکر است که هر دو نوع بریس فلزی و سرامیکی ارتودنسی اصول یکسانی داشته و در اکثر موارد اثربخشی مانند هم دارند.

آیا بریس سرامیکی رنگ می گیرد؟

بسیاری از مقالات در اینترنت به مسئله تغییر رنگ بریس‌های سرامیکی اشاره می‌کنند. بریس‌های سرامیکی اولیه به واقع تغییر رنگ زیادی داشتند (مخصوصاً اگر با پلاستیک ارزان ساخته می‌شدند). بریس‌های سرامیکی امروزی اما دیگر این مشکل را ندارند.

اگرچه، سیمی که روی بریس وجود دارد معمولاً با باندهای لاستیکی کوچکی حفظ می‌شود. از این باندهای لاستیکی هم برای بریس‌های سرامیکی و هم بریس‌های فلزی استفاده می‌شود. این لاستیک مخصوصاً در افراد سیگاری یا کسانی که نوشیدنی‌های زیادی مثل قهوه، مشروب و چای می‌خورند، تغییر رنگ می دهد.

بدین ترتیب، آیا شما به بریس دندان نیاز دارید؟

اگر مطمئن نیستید که می‌خواهید از بریس ارتودنسی استفاده کنید یا خیر ما به شما مشاوره با یک متخصص ارتودنسی را پیشنهاد می‌کنیم. متخصص ارتودنسی می‌تواند به سوالات شما درباره ارتودنسی دندان‌های خودتان یا فرزندتان پاسخ دهد.

برای اکثر افراد، بریس به معنی داشتن یک لبخند زیبا است. اما برای بعضی از افراد ارتودنسی برای جلوگیری از مشکلات سلامتی هم مهم است. دندان‌های به هم ریخته به سختی مسواک زده می‌شوند و احتمال پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا حتی از دست دادن دندان در این موارد بالاتر است. ردیف نبودن دندان‌ها یا فک می‌تواند منجر به سایش دندان، ناکارآمدی در جویدن غذا و فشار اضافی بر بافت لثه و استخوان حامی دندان‌ها شود. بریس دندان علاوه بر ظاهری زیبا، به شما دندان‌های کارآمدتر هم هدیه می‌دهد. دندان‌هایی که بهتر از قبل تمیز خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.