تفاوت بین ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت دندان و ونیر دندان روش‌های معمولی هستند که برای بهبود ظاهر کلی لبخند افراد انجام می شود. از رنگ گرفته تا شکل و اندازه، هر دو گزینه در نهایت درمان های غیرتهاجمی برای لبخندهای ناخوشایند ارائه می دهند. اما تفاوت این دو چیست؟

ونیر دندان چیست؟

ونیرهای دندانی پوسته‌های نازکی به رنگ دندان هستند که برای بهبود ظاهر دندان‌ها روی سطح آن قرار می‌گیرند و به بیماران لبخندی زیباتر می‌دهند. روشی که برای قرار دادن روکش ها استفاده می شود کم تهاجمی است و نیاز به برداشتن مقدار کمی از مینای دندان برای فیت شدن آن دارد.

لمینت چیست؟

لمینت های دندان عملکردی مشابه روکش ها دارند و گاهی اوقات این دو اصطلاح به جای هم استفاده می شوند. لمینت ها از این نظر متفاوت هستند که بسیار نازک تر بوده و برای قرار دادن آنها نیاز به حذف مینای کمتری وجود دارد. آیا این تفاوت مهم است؟ دانستن تفاوت بین لمینت های دندانی و ونیرها مهم است زیرا در تصمیم‌گیری بیمار مبنی بر اینکه کدام گزینه برای دندان ها و نیازهای لبخندش بهترین است کمک‌کننده خواهد بود. برای مثال، افرادی که دندان‌های کج یا دارای شکاف بین دندانی دارند، بهتر است ونیرها را که انعطاف‌پذیرتر و پایدارتر از لمینت‌های دندانی هستند، تهیه کنند. با این حال، اگر مشکل تغییر رنگ یا ترک‌های کوچک باشد، لمینت ها گزینه بسیار خوبی هستند زیرا سبک وزن بوده و نیازی به حذف مینای دندان ندارند.

تفاوت های اولیه

ونیر های دندانی:

ونیرها از دو ماده متفاوت کامپوزیت و سرامیک ساخته می شوند. ونیرهای کامپوزیت مستعد تغییر رنگ هستند. با این حال، درمان با ونیرهای کامپوزیت نیاز به کار مقدماتی کمتری روی دندان‌های طبیعی دارد و بیمار می‌تواند در همان روز درمان را دریافت کند.

از سوی دیگر، ونیرهای سرامیکی معمولاً هزینه‌ی بیشتری نسبت به ونیرهای کامپوزیت داشته و برای قرار دادن آنها نیاز به حذف مینای دندان دارند. همچنین در صورت ترک‌خوردگی یا آسیب قابل تعمیر نیستند. با این حال، ظاهر طبیعی و دوام بیشتر داشته و می‌توانند تا ده سال دوام بیاورند.

قرار دادن ونیرها به خصوص ونیرهای سرامیکی نیازمند برداشتن مقداری از مینای دندان و تغییر شکل دندان است. این کار به منظور صاف قرار گرفتن ونیر و جلوگیری از داشتن ظاهری حجیم و غیر طبیعی انجام می شود. این مرحله ممکن است مشکل‌ساز باشد زیرا محافظ طبیعی دندان برداشته می‌شود و تنها چیزی که برای محافظت از آن باقی می ماند ونیر است.

لمینت ها:

لمینت‌ها را می توان به عنوان روکش سرامیکی پیشرفته نامید زیرا هر دو عملکرد و مزایای مشابهی دارند. با این حال، هنگام قرار دادن لمینت، مینا و ساختار دندان نیازی به تغییر ندارد. در حالی که این مزیت ممکن است در دراز مدت برای سلامت دندان بهتر باشد، اما لمینت‌ها هنوز هم معایبی دارند.

در حالی که لمینت‌ها فقط به ضخامت لنزهای تماسی بوده و جایگزین نازک‌تری برای ونیر‌های سرامیکی هستند، هنگام قرار گرفتن روی دندان ممکن است ظاهری حجیم به آن بدهند. همچنین معمولاً گران‌تر از ونیر‌های سرامیکی می‌باشند.

کدام بهتر است؟ بستگی دارد!

تصمیم در نهایت در دستان بیمار و دندانپزشک است که کدام گزینه برای درمان بهتر است. دلیل این موضوع تفاوت در نیاز بیماران و شرایط آن‌ها می‌باشد. و زمانی که نیازهای شخصی، هزینه و سایر عوامل در نظر گرفته شوند، یک گزینه معمولاً بر دیگری برتری دارد.

ونیرها و لمینت‌های دندان گزینه‌های عالی برای بهبود لبخند شما هستند. شما می‌توانید بهترین خدمات را در این حوزه در کلینیک تخصصی دکتر کوثر عزیزلو دریافت کنید. با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.